top of page

הקול שלך שווה יותר

עודכן: 19 בפבר׳

ב-27.02.24 יתקיימו הבחירות לרשויות המקומיות. שיעורי ההצבעה בבחירות המקומיות נמוכים מאוד והגיע הזמן להבין מה באמת שווה הקול של כל אחד ואחת מאיתנו וכמובן – לצאת להצביע!בואו נדבר קצת על הנתונים

הבחירות לרשויות המקומיות מתקיימות אחת ל-5 שנים. בבחירות האחרונות, שהתקיימו באוקטובר 2018, רק 59.5% מבעלי ובעלות זכות הבחירה מימשו את זכותם. זה שיעור נמוך מאוד, נמוך עוד יותר משיעור ההצבעה בבחירות לכנסת שעמד בבחירות האחרונות על 70.63%.

כמו בבחירות לכנסת, גם כאן יום הבחירות הוא יום שבתון, כך שגם אם רוצים לנצל את היום לבילוי, יש מספיק זמן גם לעבור בדרך בקלפי ולהשפיע.

מה כבר שווה הקול שלי?

אמירה רווחת בקרב מי שלא יוצאים להצביע היא ״אני רק אדם אחד, לא יקרה כלום אם לא אצא להצביע". זה אולי מסדר את יסורי המצפון, אבל עובדתית - פשוט לא נכון, ובמיוחד בשנה שבה הגוש הליברלי נאבק על ייצוג, כל קול חשוב.

הבחירות מתקיימות ב-253 רשויות מקומיות ויש כמעט 7 מיליון ו-150 אלף בעלי ובעלות זכות הצבעה שכוללים כל אזרח.ית או תושב.ת ישראל מגיל 17 ומעלה.

אז מה בעצם שווה הקול שלך, קול אחד מתוך יותר מ-7 מיליון קולות?

התשובה היא – הרבה יותר ממה שאולי חשבת.

גם בבחירות לכנסת יש משמעות וחשיבות לכל קול, תשאלו את נפתלי בנט ואילת שקד שמצאו את עצמם מחוץ לכנסת בבחירות אפריל 2019 כי חסרו להם 1,400 קולות כדי לעבור את אחוז החסימה, או את זהבה גלאון שנשארה עם מרצ מחוץ לכנסת בבחירות האחרונות בגלל מחסור ב-4,062 קולות.

אז באמת כל קול קובע, וזה נכון הרבה יותר. הקול שלך הוא עדיין קול אחד, אבל הוא קול אחד מתוך קבוצת בעלי ובעלות זכות הבחירה בישוב המגורים שלך, ולכן משקלו משמעותי עוד יותר.

הנה כמה דוגמאות מבחירות אוקטובר 2018:

באשקלון נבחר תומר גלאם לראשות העיר עם 25,111 קולות. למקום השני הגיע איתמר שמעוני עם 24,737 קולות. 374 קולות, פחות מחצי אחוז מכלל הקולות היוו את ההבדל בין ניצחון לתבוסה.

במועצה המקומית קצרין התמודדו ראש בראש דימי אפצרב וויקי בדריאן. אפצרב קיבל 37 קולות יותר, אחוז אחד בלבד, וזכה בכל הקופה.

בבחירות שבהן אף מועמד לא מקבל לפחות 40% מהקולות, מתקיים סיבוב שני. זה קרה בכמה וכמה רשויות בבחירות 2018, אבל אחד המקרים הבולטים היה ברמת השרון, שם קיבל אבירם גרובר 39.97% מהקולות. כמה זה במספרים? 5 קולות בלבד. בסופו של דבר זכה גרובר בסבב השני כעבור שבועיים (בהפרש מכובד של קרוב ל-1,600 קולות), אבל כל הסבב השני היה נחסך מתושבי רמת השרון אם רק עוד כמה אנשים היו יוצאים לקלפי ביום הבחירות.


אלה רק שלוש דוגמאות שממחישות את משמעות כל קול בהצבעה בבחירות המקומיות, יש עוד דוגמאות רבות. אבל המסר ברור: כל קול קובע זו לא סיסמה ריקה, זו המציאות.


 

בבחירות הקרובות, ב-27.02.24, אל תישארו בבית, לקול שלכם.ן יש משמעות ומשקל. צאו לקלפי, הצביעו ועל הדרך, תביאו חבר.ה או שכנ.ה שלא תכננו לצאת להצביע, הקולות שלכם.ן יכולים לשנות את התמונה כולה!


Commenti


רשימות 5050

רשימות שבראשן עומדות נשים יבטיחו הגדלת מספר הנשים במועצה והגדלת השוויון, וכך גם רשימות ריצ׳רץ׳, שבהן משובצים גברים ונשים לסירוגין.

מיזם 5050 ריכז את הרשימות בכל הערים בארץ שאימצו את עקרון הריצ׳רץ, וגם את אלה שלא. 

חוזה חדש

תנועת "חוזה חדש" קמה על מנת לקדם חוזה חברתי-חוקדתי חדש בישראל, ברוח מגילת העצמאות.  ועל מנת לקדם את עוצמותיה וערכיה של החברה הליברלית, לתוך המוסדות הפוליטיים, והרשויות המוניציפליות תחילה.

 

לתנועה רשימות בכ-25 מועצות מקומיות שיכניסו א.נשים עם רקורד עשייה ואקטיביזם, שיתמודדות בבחירות כדי לאייש  ולשרת את הציבור מעמדות עם כוח והשפעה על החיים בערים הליברליות.

התנדבות לבחירות לרשויות המקומיות

רוצה לעזור לקדם את הרשימות הליברליות ביום הבחירות? 
מלא.י את הפרטים ונהיה בקשר בהקדם

!תודה

bottom of page