top of page

הגיע זמן נשים - גם בבחירות המקומיות

עודכן: 19 בפבר׳

בימים שבהם בממשלה יושבים הגורמים הקיצוניים והשמרנים ביותר אי פעם, גורמים שהכריזו מלחמת חורמה על הערכים הליברליים, התפקיד שלנו, האזרחיות והאזרחים, הוא לחזק כוחות ליברליים בזירה המקומיתממשלת ישראל ה-37 היא השמרנית ביותר שהיתה כאן מזה שנים, אם לא מאז ומתמיד, הריכוזית ביותר שהיתה פה - שמעבירה יותר ויותר כוח לידי השלטון המרכזי ונוגסת בהדרגה באוטונומיה של מוסדות המדינה, ובהם גם בזו של השלטון המקומי, וגם הייצוג הנשי בקואליציה הנוכחית נסוג לאחור במידה משמעותית, וכך גם במשרדי הממשלה בכל תפקידי המפתח.


כשאבי מעוז יושב במשרד החינוך ומחזיק במפתחות התכניות החיצוניות ובתקציב לא מבוטל לקידומן, ראשי הרשויות הם שומרי הסף שיכולים למנוע הכנסת תכניות בעלות גוון מיזוגני, הומופובי ומיסיונרי למערכת החינוך של הילדים שלנו. אבל כדי שזה יקרה, יש לנו תפקיד: לדאוג לכך שבבחירות המקומיות ב-27.02.24, ייבחרו כמה שיותר מועמדות ומועמדים עם ערכים ליברליים ועם אג'נדה ליברלית מובהקת ומוצהרת.

זו הזדמנות של פעם בחמש שנים, בצומת זמן קריטית במיוחד.


ערכים ליברליים, בין השאר, כוללים גם שוויון מגדרי, כי בלי ייצוג שוויוני לנשים שמהוות 52% מהאוכלוסיה, אין באמת שוויון ובטח שאין ערכים ליברליים. לא ייתכן שבגוף שיש לו השפעה משמעותית על חיי היום יום של כל אחת ואחד מאיתנו ועל חיי בנותינו, לא יישמע קולן של נשים. לא מתקבל על הדעת שמדיניות וסדרי עדיפויות בנושאי חינוך ורווחה למשל, ייקבעו מבלי שתשמע נקודת מבטן של נשים.

וכיום, תמונת הייצוג הנשי בזירה המוניציפלית עגומה מאוד, אולי יותר מכל זירת השפעה אחרת.


איך זה נראה במספרים?

יש במדינת ישראל 257 רשויות מקומיות. בראש כמה מאותן רשויות עומדות נשים? רק 14. 5.4% בלבד, כאמור - מתוך קרוב ל 52% באוכלוסיה. זה אפילו לא מתחיל להתקרב לייצוג הולם.

ומה עם הייצוג במועצות? יש יותר מ-3,600 חברות וחברי מועצה בישראל, רק 635 הן נשים. פחות מ-18%, גם פה תת הייצוג זועק חוסר איזון וחוסר שוויון.

ואם כבר עוסקים בחוסר איזון, ב-72 מועצות בישראל אין ולו אישה אחת לרפואה. 100% גברים.

אבל לא כל החדשות רעות. בשנים האחרונות יש התעוררות משמעותית בנושא הייצוג הנשי בזירה הפוליטית בכלל והמוניציפלית בפרט.

על פי נתוני פורום 31, בבחירות המוניציפליות האחרונות, באוקטובר 2018, התמודדו לראשות רשויות 72 נשים, בבחירות 2023 עלה המספר ל-85, כאשר 66% מהמתמודדות עושות זאת ברשות שבה מעולם לא כיהנה אישה קודם לכן.

ביותר ויותר רשימות (גם של מועמדים.ות לראשות וגם רשימות למועצת העיר) מקפידים על שילוב הולם של נשים. לא רק במספר הנשים ברשימה, אלא גם בהצבת נשים במקומות ריאליים ברשימות ולא ב"מושב האחורי".


נוכחות נשים היא כבר מזמן לא אג'נדה אזוטרית. את המומנטום הזה חשוב לחזק ולהבין – ככל שנושא הייצוג הנשי יהיה נוכח יותר בשיח, ככל שהציבור לא יסכים להתפשר בנושא הייצוג הנשי וידרוש ייצוג הולם, כך המומנטום הזה יימשך ויתחזק. ככל שנשים תראינה יותר נשים בעמדות השפעה, כך יגדל הסיכוי שהן יקבלו את ההחלטה האמיצה להתמודד בעצמן.


 

לכן עכשיו, יותר מתמיד, זה בידיים שלנו. בבחירות המוניציפליות הקרובות נצביע רק לרשימות ליברליות ושוויוניות ולא נצביע לרשימות שאין בהן ייצוג הולם לנשים.


Comments


רשימות 5050

רשימות שבראשן עומדות נשים יבטיחו הגדלת מספר הנשים במועצה והגדלת השוויון, וכך גם רשימות ריצ׳רץ׳, שבהן משובצים גברים ונשים לסירוגין.

מיזם 5050 ריכז את הרשימות בכל הערים בארץ שאימצו את עקרון הריצ׳רץ, וגם את אלה שלא. 

חוזה חדש

תנועת "חוזה חדש" קמה על מנת לקדם חוזה חברתי-חוקדתי חדש בישראל, ברוח מגילת העצמאות.  ועל מנת לקדם את עוצמותיה וערכיה של החברה הליברלית, לתוך המוסדות הפוליטיים, והרשויות המוניציפליות תחילה.

 

לתנועה רשימות בכ-25 מועצות מקומיות שיכניסו א.נשים עם רקורד עשייה ואקטיביזם, שיתמודדות בבחירות כדי לאייש  ולשרת את הציבור מעמדות עם כוח והשפעה על החיים בערים הליברליות.

התנדבות לבחירות לרשויות המקומיות

רוצה לעזור לקדם את הרשימות הליברליות ביום הבחירות? 
מלא.י את הפרטים ונהיה בקשר בהקדם

!תודה

bottom of page